Bee-Bot roboti i Gustl Portal
- Jana Graf
- Jan 24
- 4 min read
Ove školske godine naša Gimnazija je prijavila dva projekta na natječaje Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i dobila tražena sredstva. U razgovoru s voditeljima tih projekata, profesorima Klementinom Šančić Bradač i Karlom Makom, saznali smo o čemu je riječ.
Profesorica Šančić Bradač obogatit će nastavu njemačkog jezika Bee-Bot robotima.
Kako je sve krenulo? Kako to da ste se odlučili prijaviti na Natječaj?
Kao i većina stvari kod mene, krenulo je u Göthe Institutu [smijeh], na jednoj od edukacija o robotici, odnosno spajanju STEM područja i stranih jezika. Kolegica koja je ranije u svojoj školi radila s Bee-Bot robotima spomenula mi je natječaje Ministarstva koje sam kasnije istražila. Najesen sam o tomu razgovarala s profesorom Makom koji je također namjeravao prijaviti se, a zatim smo oboje to i napravili. Isto tako, oboje smo kao suradnicu na projektu izabrali kolegicu Fresl koja je zaista sjajna i ima ono najbitnije – ima volju. Smatram da se Bee-Bot robotima neće obogatiti samo nastava, već i rad knjižnice.
Što možemo očekivati od projekta? Kako će se utrošiti dobivena sredstva?
Ministarstvo nam je odobrilo određena sredstva za kupnju podnih Bee-Bot robota i pratećih igara. Imat ćemo šest robota, poligon za društvene igre i prozirni poligon u kojeg možemo umetati vlastite materijale. Bit će zanimljivije ponavljanje nastavnog sadržaja, odnosno uvježbavanje jezika kao sredstva sporazumijevanja jer će fokus učenika cijelo vrijeme biti prebačen na igru, a ne na učenje. Znam da zvuči komplicirano, ali kad nam dođu roboti i ostala oprema, sve će biti jasnije. Primjerice, bavit ćemo se jednostavnim programiranjem. Dok to vježbamo, učenici gotovo da neće biti svjesni da koriste strani jezik jer će biti fokusirani na programiranje. Kasnije ćemo to znanje uklopiti u nastavu jezika, primjerice u igru zmija i ljestvi koja se može koristiti za ponavljanje perfekta, vježbanje rečeničnih konstrukcija s modalnim glagolima, vokabulara itd.
Kakva motivacija stoji iza Vaših projekata? Svi znamo da ovo nije prvi.
Polazište mi je uvijek razbijanje monotonosti nastave. Ako je meni zabavno na satu – imamo dobre šanse da i učenicima bude zabavno na satu. S druge strane, ako ja umirem i zijevam – učenicima je još gore. Uz to, generacije se mijenjaju, vrijeme nas nemilosrdno gazi. Nastojim pratiti promjene i unaprjeđivati nastavni proces.
Prof. Šančić ističe kako je uključivanje robotike u nastavu iznimno korisno. Osim što znatno smanjuje monotonost uobičajene, frontalne nastave, korisno je i za rad u grupi ili paru, a stečeno znanje o programiranju može se primijeniti u drugim područjima i/ili izvan učionice. Nadodaje da će poučavati samo osnove programiranja, što je dobar način da se tehnologija uvede u nastavu jezika. Drago joj je što su i ostale profesorice koje predaju jezike zainteresirane, posebno profesorica Strujić koja predaje Talijanski i Francuski. „Plan za ovu školsku godinu je uhodati se u rad s robotima, sprijateljiti se s njima [smijeh]. Narednih godina svakako planiramo nastaviti.“
Projekt profesora Maka za cilj ima unaprijediti rad i tehničke mogućnosti Gustl Portala.
Što ćete raditi na projektu, tj. koje aktivnosti planirate?
Projektne aktivnosti koje planiramo obuhvaćaju proširenje novinarske grupe i povećanje vidljivosti i broja naših novinskih članaka, zatim etabliranje podcasta i kontinuitet u snimanju i objavljivanju novih epizoda te uređivanje i vođenje samog Gustl Portala. Cijelo vrijeme provođenja projekta, a nadam se i nakon, objavljivat ćemo novinske članake i nove epizode podcasta. To su nam ključni proizvodi, odnosno rezultati našega projekta i mislim da ih je važno predstaviti javnosti.
Odakle ideja? Kako to da ste se odlučili prijaviti na Natječaj?
Početkom nastavne godine, kad smo se prijavili na Natječaj, jedino što smo imali bilo je dobra volja desetak učenika, kolegice Nevenke Fresl i mene. Tadašnji školski portal koji smo izradili u Wixu korištenjem besplatnih predložaka ograničavao je mogućnosti stranice, kao i njezinu vidljivost. Portalu se moglo pristupiti samo putem direktne poveznice, a nije ga bilo moguće pronaći koristeći se internetskim pretraživačima. Drugim riječima, mogli smo imati najbolje članke na svijetu, ali njihov je doseg bio prilično ograničen.
S druge strane, snimanje podcasta zahtijevalo je nabavku opreme koju si škola nije mogla priuštiti. Zato smo se tijekom prvoga polugodišta snalazili kako smo znali: nabavili smo osnovnu opremu vlastitim sredstvima, a umjesto kamera, snimali smo mobitelima. Moram zahvaliti čitavom podcast timu na ogromnom trudu i količini uloženog slobodnog vremena. Sa strane to možda ne izgleda puno, ali mi znamo da jest. Bez obzira na sve prepreke, nismo odustajali i nekako smo vjerovali da će Ministarstvo prepoznati potencijal Gustl Portala. Srećom, nismo se prevarili. :)
Kako će se utrošiti sredstva projekta?
Što se tiče Gustl Portala, trebali bismo se pretplatiti na Wixov paket koji će omogućiti vidljivost naših stranica na Internetu, a što se tiče Pinecasta, prvenstveno nam je potrebna bolja oprema za snimanje: mikrofoni i stalci za mikrofone, kamere i stativi za kamere te rasvjeta.
Kakva motivacija stoji iza Vaših projekata?
U svjetlu velike količine informacija različite kvalitete, sve raširenijeg fake newsa, AI-a i algoritama društvenih mreža koji nam serviraju sadržaje s kojima se već slažemo pa živimo u nekom svom mjehuriću, mislim da je djelovanje novinarske grupe i podcast tima iznimno važno. Važno je jer otvara različite teme i poglede na svijet. Stoga je ovaj projekt važan za poticanje učenika na kritičko promišljanje o svakodnevnim pojavama i temama s kojima se suočavaju te doprinosi razvijanju komunikacijskih vještina i kreativnog mišljenja.
S realizacijom projekata našim profesorima želimo puno uspjeha, a mi ćemo ju zasigurno popratiti u nekim od sljedećih članaka.
Comments