top of page

Arhiv pogrešnih sjećanja - izložba Mirana Šabića

  • Petra Prosoli
  • Feb 19
  • 2 min read

Updated: Mar 6

Maturanti su 19. veljače 2025. godine, uz vodstvo profesorice likovne umjetnosti Ivane Plečko Mežnarić, posjetili izložbu Arhiv pogrešnih sjećanja našeg umjetnika Mirana Šabića. Izložba je postavljena do 10. ožujka u Otvorenoj galeriji Samoborskog muzeja (Vila Allnoch). Ova izložba jedinstven je umjetnički prikaz memorije i percepcije koji kombinira grafiku i slikarstvo.


Miran Šabić hrvatski je grafičar i slikar koji je diplomirao na Grafičkom odsjeku, a doktorirao na Slikarskom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu. Trenutačno predaje Grafičke tehnike na Akademiji u Zagrebu. Perspektiva, simetrija, kompozicija, zlatni rez i harmonija ključni su elementi njegovih djela, poznatih diljem svijeta.



Izložba započinje prezentacijom grafičkog dijela koji se temelji na autorovoj suradnji s hrvatskim književnikom Lukom Paljetkom i njegovom serijom Haiku iz bolnice. Kao kontrast jednostavnoj formi haikua, Šabić je stvorio složenu i detaljnu seriju grafika kojima vizualizira svoja osobna sjećanja. Neki od ovih radova nalaze se u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu i Tokiju, Muzeju suvremene umjetnosti, Muzeju za umjetnost i obrt, u Samoboru te u drugim galerijama.


Objašnjavajući strukturu grafike, Šabić ju je opisao "kao kada crtež želite umnožiti više puta". Tehnike koje koristi uključuju bakropis i aquatintu, zahtjevne procese poznate još od Rembrandtovog doba.


Autorov doktorski rad bavio se pitanjem kako ljudi pamte i kako se mentalne slike mogu prikazati kroz umjetnička djela. Serija radova koji spajaju više sjećanja u jednu sliku, inspirirana je Proustovim djelima poput slika Tirkizni šatori i Napušteni hotel.



Autor sebe naziva „konzervom“ zbog tradicionalnih načela i tehnika, ali svejedno vjeruje da umjetnost mora izazvati osobna sjećanja kod svakog promatrača. 

Većinom slika tehnikom ulja na platnu ili dasci, a u boje miješa vosak, pijesak i zemlju s određenih lokacija. Posebnu pažnju posvećuje dokumentiranju motiva određenog prostora što je vidljivo na slici Polje snova.


Šabić smatra da se ideje rađaju iz stalnog rada i eksperimentiranja. Njegov najduži projekt bio je triptih na kojem je radio šest mjeseci, uživajući u sporom i promišljenom stvaralačkom procesu.


Izložba je maturantima pružila jedinstven uvid u umjetnički proces Mirana Šabića, njegovu posvećenost tradicionalnim tehnikama i istraživanju pamćenja. Kroz precizno osmišljene grafike i slojevite slikarske radove, Šabić nas poziva na promišljanje o percepciji stvarnosti i vlastitim sjećanjima.

Comments


Commenting on this post isn't available anymore. Contact the site owner for more info.

Gustl. Portal učenika Gimnazije Antuna Gustava Matoša. Samobor © 2025.

bottom of page